Treci la conținutul principal
Specializați în cercetarea, dezvoltarea și producția de mașini de imprimat cu cilindru prin transfer termic [email protected] ‎+86 13713137075‎ ‎+86 076981515850‎
Bine ați venitProducător direct · Oferim servicii de realizare a mostrelor
November 4, 2026

Cât costă o mașină de transfer termic cu tambur? Ghidul de prețuri pentru 2026, clasificat în funcție de specificațiile tamburului, lățimea de lucru și configurația de automatizare

Data verificării ofertei: 3 noiembrie 2026 Perioada de valabilitatea ofertei:până la 31 decembrie 2027

Prețuri de referință:Prețurile de bază în renminbi pentru cele trei configurații tipice prezentate în acest document sunt de27.000, 74.500 și, respectiv, 133.000 de renminbi. Conform cursului de schimb mediu al yuanului din 3 noiembrie 2026, publicat de Centrul de Tranzacții Valutare din China la autorizarea Băncii Populare a Chinei, 1dolar american = 6,7150 yuani, valorile corespund aproximativ la4.020 dolari, 11.090 dolari și 19.810 dolari(rotunjite la 10 dolari).

Baza de calcul a ofertei:sumele în dolari americani reprezintă valori de referință pentru conversie utilizate în scopul citirii articolului; oferta oficială se bazează pe sumele în dolari americani, cursul de schimb și condițiile de plată menționate în oferta de preț și în contract. Prețul include taxele și impozitele aplicabile pe teritoriul Chinei, dar nu include taxele vamale de import din țara de destinație, TVA-ul la import, accizele, costurile de vămuire și alte taxe și impozite locale. Comenzile de export includ ambalarea în lăzi de lemn, dar nu includ transportul internațional, asigurarea de transport și instalarea la fața locului.

Instruire și garanție:Serviciile de instruire sunt gratuite; în cazul în care se organizează deplasarea unui inginer al companiei Shangshi Technology la sediul clientului, cheltuielile de deplasare, viză, transport local, cazare și masă, precum și costurile serviciilor la fața locului se facturează separat. Perioada de garanție pentru întregul echipament este de 1 an, fiind oferite, de asemenea, garanție pe viață și asistență de întreținere; pentru detalii privind acoperirea garanției, piesele uzabile, daunele cauzate de om și cazurile de forță majoră, se vor aplica documentele de garanție furnizate împreună cu echipamentul și prevederile contractului.

„Cât costă o Presă termică cu tambur?” Nu există un răspuns universal, independent de configurație. Modelele de bază cu lățime redusă și modelele industriale cu lățime mare prezintă diferențe semnificative în ceea ce privește diametrul tamburului, lățimea efectivă de lucru, structura de încălzire, precum și configurația sistemelor de corectare a devierii și de derulare/înfășurare, astfel încât prețul de achiziție și costul unitar de producție nu pot fi comparate direct.

Acest articol utilizează ca exemplu trei oferte tipice de configurații ale companiei Dongguan Zhishang Technology Co., Ltd. (Zhishang), valabile până la data de 3 noiembrie 2026, pentru a ilustra modul în care diametrul tamburului, lățimea efectivă de lucru și configurația de automatizare influențează bugetul, precum și pentru a prezenta într-o singură listă taxele, costurile de ambalare, transport, instalare, instruire și limitele garanției.

Aspectul general al mașinii de transfer termic cu tambur complet automatizată de dimensiuni medii și imagini din atelierul de producție
Presă termică cu tambur, complet automată, de dimensiuni medii, din atelierul Zhishang Technology. Imaginea a fost realizată în fabrică și servește la ilustrarea structurii ansamblului mașinii, precum și a dispunerii sistemelor de derulare și înfășurare și a traseului materialului.

Prețuri de referință pentru trei niveluri de configurații tipice în 2026

Tabelul de mai jos prezintă în paralel prețul de bază în RMB și prețul convertit în dolari SUA menționat în articol, pentru a facilita estimarea bugetului de către cumpărătorii din străinătate. Viteza de producție din tabel este utilizată pentru compararea configurațiilor și a capacității de producție; capacitatea reală de producție este influențată în continuare de țesătură, model, temperatură, tensiune, frecvența schimbării comenzilor, timpii de oprire și rata de produse conforme, neputând fi echivalată direct cu producția efectivă livrată pe parcursul unei zile întregi.

Nivelul de configurare Preț de bază în RMB Preț de referință în dolari Diametrul cilindrului Lățimea efectivă de lucru Configurație de încălzire și automatizare Viteza de producție Scenarii tipice de utilizare
Configurație de bază pentru lățimi reduse 27.000 de yuani aproximativ 4.020 USD 200 mm 1.300 mm Încălzire cu ulei; dispozitiv de corectare a devierii și de separare incluse în dotarea standard aproximativ 30–50 metri/oră Țesături în serii mici, perdele personalizate, panglici înguste și mostre
Configurație complet automată de dimensiuni medii 74.500 de yuani aproximativ 11.090 USD 610 mm 1.800 mm Încălzire cu ulei pe două niveluri; corectare automată a deviației și separare aproximativ 220–280 metri/oră Țesături pentru îmbrăcăminte sportivă, țesături pentru textile de uz casnic, țesături pentru steaguri și panouri publicitare în serii medii și mari
Configurație industrială pentru lățimi mari 133.000 de yuani aproximativ 19.810 dolari 1.000 mm 2.000 mm Încălzire cu ulei pe două niveluri; corectare automată a aliniamentului și separare aproximativ 1.000–1.200 metri/oră Lenjerie de pat de lățime mare, țesături pentru steaguri de dimensiuni mari și comenzi continue de export în cantități mari
Sursa cursului de schimb: Cursul mediu al yuanului stabilit de Centrul deTranzacțiiValutare din China la 3 noiembrie 2026, 1 dolar american = 6,7150 yuani. Sumele în dolari sunt rotunjite la 10 dolari și sunt prezentate doar pentru informare și comparație bugetară.

Verificare viteză:configurația de 200 × 1 300 mm este prezentată la 30–50 metri/oră, conform confirmării actuale a proiectului;vitezele, diametrul cilindrilor și lățimea utilă pentru dimensiunile 610 × 1800 mm și 1000 × 2000 mm au fost verificate în raport cuparametrii produsului ZS-BD. Vitezele din tabel sunt utilizate pentru comparația configurațiilor și a capacității de producție și nu corespund producției efective livrate pe parcursul unei zile, după deducerea timpilor de preîncălzire, schimbare a comenzii, verificare, curățare și opriri neprevăzute. Pentru calcularea producției zilnice, se poate consultametoda de calcul a capacității zilnice a mașinilor de transfer cu tambur.

Ce include și ce nu include oferta de preț?

Element Baza de calcul a ofertei din prezentul document Aspecte care trebuie confirmate la achiziție
Echipamente și configurație standard Conform nivelurilor din tabel și listei finale de configurații modelul, diametrul tamburului, lățimea utilă, tensiunea și accesoriile incluse
Taxe și impozite aplicabile pe teritoriul Chinei Include taxele și impozitele aplicabile în China Tipul facturii, cota de impozitare și modul de tratare fiscală a exportului
Ambalaj în lăzi de lemn pentru export Include Modul de ambalare, marcajele și condițiile de încărcare și descărcare la destinație
Costurile de transport internațional și asigurarea de transport Nu sunt incluse Termenii comerciali, portul de destinație, acoperirea asigurării și modul de transport
Taxele și impozitele de import din țara de destinație Nu sunt incluse Taxe vamale de import, TVA, accize și costuri de vămuire, conform confirmării autorităților vamale de la destinație și a agentului de transport
Instalare și punere în funcțiune la fața locului Nu sunt incluse Domeniul de instalare, condițiile la fața locului, deplasarea inginerilor și oferta de preț
Instruire Serviciile de instruire sunt gratuite Se organizează instruire la distanță sau la sediul clientului; cheltuielile de deplasare și serviciile inginerului la sediul clientului se facturează separat
Limitele ofertei de preț se bazează în mod definitiv pe lista oficială de configurații, contractul de vânzare și termenii comerciali.

Nivelul 1: Configurație de bază cu lățime redusă, de aproximativ 4.020 USD

Acest nivel corespunde unei configurații de bază de 27.000 de yuani și este potrivit pentru atelierele de imprimare, producătorii de perdele personalizate sau fabricile de produse cu lățime redusă care au deja comenzi stabile în serie mică și doresc să reducă dependența de prelucrarea externă și de termenele de livrare. Valoarea sa nu constă în atingerea vitezei maxime, ci în crearea unei capacități de producție controlabile în serie mică cu o investiție redusă.

Această configurație include dispozitive de corectare a devierii și de separare, care pot reduce devierea marginilor țesăturii și intervenția manuală în etapa de separare a hârtiei și a țesăturii după transferul imprimeului. Pentru a stabili dacă este cu adevărat potrivită pentru producție, ar trebui să se efectueze mai întâi teste cu țesătura principală și cu modele tipice; dacă volumul comenzilor este pe termen lung mai mic de aproximativ 30 de metri pe oră, costul unitar, care include amortizarea echipamentului, costurile cu energia electrică, consumabilele și forța de muncă, ar putea fi mai mare decât cel al externalizării procesării.

Nivelul 2: configurație complet automată de dimensiuni medii, la aproximativ 11.090 USD

Configurația de dimensiuni medii corespunde unei valori de 74.500 de yuani, utilizează role de 610 mm și o lățime efectivă de lucru de 1.800 mm, iar sistemul de încălzire este actualizat la o structură cu două straturi de ulei, fiind dotată totodată cu corectarea automată a devierii și separare. Este mai potrivită pentru comenzile de îmbrăcăminte, textile de uz casnic și materiale publicitare care necesită producție continuă, o frecvență moderată de schimbare a comenzilor și care au cerințe privind stabilitatea culorii loturilor.

Structura cu două straturi de ulei contribuie la reducerea pierderilor de căldură și la îmbunătățirea uniformității temperaturii la suprafața cilindrilor. Nivelul concret de economisire a energiei depinde de modelul mașinii, de structura de izolare termică, de temperatura setată, de ritmul de producție și de mediul de lucru; nu se poate aplica direct un procent fix fără a ține cont de condițiile de testare; la achiziție, trebuie să solicitați furnizorului să prezinte datele de testare efectuate în condiții identice, iar rezultatele înregistrate în timpul testării practice vor fi considerate definitive.

Detalii privind mecanismul de corectare automată a devierii și structura cilindrului la mașina de transfer termic cu cilindru
Detaliu al sistemului de detectare și corectare a devierii. Imaginea a fost realizată în fabrica Zhi Shang Technology și ilustrează componentele cheie care influențează stabilitatea alimentării continue a materialului.

Nivelul 3: Configurație industrială pentru lățimi mari, la aproximativ 19.810 USD

Configurația pentru lățimi mari corespunde unei valori de 133.000 de yuani, utilizează tamburi de 1.000 mm și o lățime efectivă de lucru de 2.000 mm, fiind destinată lenjeriei de pat de lățime mare, țesăturilor pentru steaguri de dimensiuni mari și comenzilor de export care necesită funcționare continuă. Lățimea mai mare a benzii și configurațiile îmbunătățite de încălzire, acționare și șasiu permit echipamentului să acopere lățimi mai mari ale benzii și programe de producție mai intense, cu condiția ca volumul comenzilor să poată susține în mod continuu timpul de funcționare al echipamentului.

Dacă întreprinderea produce în principal panglici înguste, bucăți mici de material sau comenzi personalizate cu schimbări frecvente, lățimea neutilizată a echipamentului de lățime mare nu se va transforma în venituri, ci va continua să genereze amortizare și consum de energie. Înainte de achiziție, ar trebui să se calculeze orele efective de funcționare pe baza structurii reale a comenzilor, în loc să se ia decizii doar pe baza lățimii maxime și a vitezei maxime a echipamentului.

Cum se definesc garanția, instruirea și serviciile post-vânzare?

Servicii oferite Politica Costuri și condiții
Garanția pentru întregul echipament 1 an Domeniul de acoperire al garanției este definit conform documentelor de garanție și contractului furnizate odată cu produsul
Garanție pe viață și asistență tehnică Se oferă Piese de uzură, deteriorări cauzate de om, deteriorări survenite în timpul transportului și cazuri de forță majoră, conform prevederilor contractuale și delimitării responsabilităților relevante
Servicii de instruire Gratuit Instruirea în sine este gratuită; cheltuielile de deplasare la fața locului, vize, transport, cazare și masă, precum și costurile serviciilor la fața locului se facturează separat
Instalare și punere în funcțiune Oferta de preț din prezentul document nu include Se poate oferi o ofertă separată în funcție de țara de destinație, condițiile de la fața locului și programul inginerilor
Furnizarea pieselor de schimb Furnizare pe termen lung Lista detaliată a pieselor de schimb, prețurile și termenele de livrare se bazează pe confirmarea de servicii post-vânzare
Politica de service post-vânzare trebuie inclusă în contract și în documentația însoțitoare a echipamentului; se recomandă evitarea bazării exclusiv pe angajamente verbale.

Înainte de achiziție, clienții din străinătate trebuie să precizeze numărul de serie al echipamentului, descrierea defecțiunii, videoclipuri și fotografii, condițiile de tensiune și sursa de aer de la fața locului, precum și versiunea pieselor de schimb. În cazul problemelor legate de sistemele de încălzire, hidraulice sau electrice, inginerul trebuie să evalueze mai întâi situația; nu efectuați demontări sau modificări pe cont propriu fără confirmare prealabilă.

Pe ce date se bazează aceste prețuri și parametri?

Pentru a facilita verificarea de către personalul de achiziții, prezentul document clasifică informațiile în patru categorii:

  • Date privind prețurile:prețurile de bază de 27.000, 74.500 și 133.000 de yuani, verificate de echipa de vânzări a Zhishang Technology la data de 3 noiembrie 2026.
  • Date privind cursul de schimb:cursul mediu al yuanului stabilit de Centrul de Tranzacții Valutare din China la data de 3 noiembrie 2026, respectiv 6,7150 yuani pentru 1 dolar american.
  • Date tehnice:parametrii tehnici ai produselor de pe site, înregistrările configurațiilor tipice ale clienților și experiența de funcționare reală din fabrică.
  • Informații privind serviciile:garanție de 1 an pentru echipamentul complet, garanție pe viață și asistență de întreținere, instruire gratuită, precum și politica privind taxele pentru serviciile la fața locului, care se facturează separat.

Prețurile menționate în acest articol reprezintă prețuri de referință pentru configurații tipice și nu constituie statistici de piață valabile pentru toți furnizorii, toate țările sau toate configurațiile. La achiziționarea efectivă, este necesar să se compare, pe baza unor criterii uniforme, gama de echipamente, taxele, ambalarea, transportul, instalarea, instruirea și responsabilitățile post-vânzare.

Ce influențează diametrul tamburului și lățimea efectivă de lucru?

Diametrul cilindrului determină condițiile de contact termic. Cu cât diametrul este mai mare, cu atât lungimea arcului de contact dintre material și cilindru este mai mare, ceea ce, în condiții egale, oferă posibilitatea de a atinge viteze de funcționare mai ridicate; însă viteza reală este limitată și de puterea de încălzire, grosimea materialului, timpul de transfer, tensiunea și condițiile de răcire, astfel încât capacitatea de producție nu poate fi evaluată doar pe baza diametrului cilindrului.

Lățimea efectivă de lucru determină lățimea materialului care poate fi procesată într-o singură operațiune.De exemplu,dimensiunile 610 × 1.800 mm trebuie interpretate ca un diametru al cilindrului de aproximativ 610 mm și o lățime efectivă de lucru de 1.800 mm, și nu ca un „cilindru cu lățimea de 1.800 mm”. Lățimea de lucru trebuie să corespundă cu lățimea materialelor din comenzile principale; alegerea oarbă a unui echipament mai lat va duce la creșterea suprafeței neutilizate, a consumului de energie și a amortizării echipamentului.

De ce, deși se numesc toate „mașini de transfer termic cu tambur”, prețurile variază atât de mult?

  • Diametrul cilindrului și lățimea efectivă de lucru:acestea influențează direct consumul de material, dimensiunile cadrului, suprafața de încălzire și costurile de producție.
  • Sistemul de încălzire:temperatura uleiului cu un singur strat sau cu două straturi, modul de control al temperaturii, structura de izolare termică și uniformitatea temperaturii influențează toate prețul ofertei.
  • Configurația de automatizare:corectarea devierii, controlul tensiunii, separarea automată, derularea, înfășurarea, stațiile duble și versiunea sistemului de control vor modifica costurile de configurare.
  • Tensiunea și configurația de export:standardele de tensiune din diferite țări, componentele electrice, certificările și cerințele privind documentația trebuie confirmate separat.
  • Limitele serviciilor:ambalarea în lăzi de lemn, transportul internațional, instalarea, instruirea, piesele de schimb și acoperirea garanției trebuie specificate în mod detaliat în ofertă.

Conversia prețului echipamentului în logica de recuperare a investiției

Atunci când se compară echipamentele, nu trebuie să se țină cont doar de prețul de achiziție. O metodă mai eficientă este calcularea costului total pe metru sau pe produs, incluzând amortizarea echipamentului, costul energiei electrice, cerneala de sublimare, hârtia de transfer, covoarele, manopera, întreținerea, rata de rebuturi și timpul efectiv de funcționare. Prețurile la energie electrică, costurile forței de muncă și prețurile comenzilor variază semnificativ de la o regiune la alta, prin urmare, ciclul de recuperare a investiției pentru același echipament poate fi complet diferit în țări diferite.

Pentru metodele de calcul ale amortizării, consumabilelor și costurilor regionale cu forța de muncă, puteți citi în continuare articolul„Calcularea ciclului de recuperare a investiției pentru imprimantele cu transfer termic prin sublimare cu tambur”. Dacă doriți să verificați mai detaliat configurațiile specifice, putețiconsulta parametrii tehnici ai imprimantei cu transfer termic prin sublimare cu tambur ZS-BDsau puteți răsfoicategoria de produse „Imprimante cu transfer termic prin sublimare cu tambur”.

Șase informații recomandate a fi pregătite înainte de a solicita o ofertă

  1. Compoziția țesăturii, greutatea pe metru pătrat, tratamentul de suprafață și lățimea maximă de lucru.
  2. Dimensiunile modelului, gradul de complexitate al culorilor, rezistența cromatică dorită și criteriile de acceptare.
  3. Producția zilnică planificată, programul de lucru (un singur schimb sau două schimburi) și frecvența schimbării comenzilor.
  4. Tensiunea electrică la fața locului, frecvența, sursa de aer comprimat și spațiul disponibil pentru instalare.
  5. Țara de destinație, condițiile comerciale și dacă este necesară ambalarea în lăzi de lemn.
  6. Domeniul specific de aplicare al instalării, instruirii, pieselor de schimb și serviciilor post-vânzare.

Abia după furnizarea acestor informații, furnizorul poate prezenta variante de configurare comparabile. Numai ofertele cu același domeniu de aplicare al echipamentelor și al serviciilor pot fi comparate direct.

Întrebări frecvente

De ce articolul conține prețuri atât în renminbi, cât și în dolari americani?

RMB reprezintă baza ofertei verificate de această dată, iar USD este suma de referință calculată pe baza cursului de schimb mediu al RMB din 3 noiembrie 2026. Deoarece cursul de schimb poate varia, la momentul achiziției oficiale se vor lua în considerare sumele în USD, cursul de schimb și condițiile de plată stipulate în oferta de preț și în contract.

Care sunt principalele diferențe între configurațiile de 4.020 USD și 11.090 USD?

Diferența dintre cele două nu constă doar în lățimea de lucru, ci implică și diametrul cilindrilor, structura de încălzire, gradul de automatizare, dimensiunile cadrului și stabilitatea producției continue. Dacă comanda necesită o producție orară stabilă și o lățime de lucru mai mare, configurația medie acoperă de obicei mai ușor aceste cerințe; dacă volumul comenzii este mai mic, configurația de bază poate reduce investiția inițială.

Cum se alege între tamburii de 610 mm și cei de 1.000 mm?

Este mai important să se țină cont de lățimea principală a comenzilor și de timpul efectiv de funcționare, decât să se compare pur și simplu diametrul cilindrilor. Cilindrii de 610 mm sunt potriviți pentru comenzi de țesături obișnuite pentru îmbrăcăminte, îmbrăcăminte sport și piese tăiate pentru textile de uz casnic; cilindrii de 1.000 mm sunt mai potriviți pentru lenjerie de pat de lățime mare, panouri publicitare de dimensiuni mari sau comenzi care necesită producția mai multor benzi în paralel.

Oferta include transportul, instalarea și instruirea?

Oferta din acest articol include taxele aplicabile pe teritoriul Chinei și ambalajul în lăzi de lemn pentru export, dar nu include costurile de transport internațional, asigurarea de transport, taxele de import din țara de destinație și instalarea la fața locului. Serviciile de instruire sunt gratuite; în cazul în care se organizează deplasarea unui inginer de la Shangshi Technology la sediul clientului, costurile de deplasare, viză, transport, cazare și masă, precum și costurile serviciilor la fața locului se facturează separat.

Ce înseamnă „garanție” și „garanție pe viață”?

Perioada de garanție pentru întregul echipament este de 1 an, oferindu-se totodată garanție pe viață și asistență tehnică. Acoperirea garanției, piesele uzabile, daunele cauzate de om, daunele de transport și cazurile de forță majoră se supun termenilor specifici din documentele de garanție furnizate împreună cu echipamentul, din lista de configurații și din contract.

Până când este valabilă oferta de preț?

Aceste trei oferte de preț de referință au fost verificate la 3 noiembrie 2026 și sunt valabile până la 31 decembrie 2027. În cazul în care se produc modificări privind materiile prime, cursul de schimb, configurația electrică, costurile de transport sau cerințele clientului, oferta oficială poate fi ajustată în funcție de noua schemă de configurare.

Explicații privind datele, verificarea și divulgarea informațiilor comerciale

Date și metodologie:Prețurile în RMB din prezentul document provin din oferta cu trei niveluri de configurații tipice a companiei Zhishang Technology din data de 3 noiembrie 2026; sumele în USD au fost convertite pe baza cursului de schimb mediu al RMB din aceeași zi, iar parametrii tehnici au fost întocmiți pe baza informațiilor despre produse disponibile pe site, a configurațiilor tipice ale clienților și a experienței de funcționare a fabricii. Vitezele de producție din tabel sunt prezentate conform parametrilor produsului și alei confirmate în proiectul actual; capacitatea reală de producție se stabilește în funcție de materialul clientului, modelul, parametrii tehnologici și înregistrările testelor de funcționare la fața locului.

Verificarea conținutului:echipa de echipamente și procese a Zhishang Technology.Ultima actualizare:3 noiembrie 2026.

Declarație comercială:Acest articol a fost publicat de Zhishang Technology, producător de echipamente de transfer termic cu tambur; prețurile și configurațiile provin din sistemul de oferte al companiei noastre și nu reprezintă o evaluare independentă realizată de o terță parte. Cititorii trebuie să verifice configurațiile în funcție de condițiile propriilor comenzi și să confirme termenii finali prin intermediul ofertelor oficiale și al contractelor.

Despre Zhishang Technology

Compania Zhishang Technology din Dongguan activează în domeniul echipamentelor de transfer termic încă din 1997. În 2003, a înființat o fabrică în Humen, Dongguan, iar echipamentele sale au fost exportate în numeroase țări și regiuni. Compania oferă servicii de selectare a echipamentelor, realizare de mostre tehnice, instruire pentru instalare, furnizare de piese de schimb și asistență post-vânzare. Pentru mai multe informații, consultați secțiunile„Despre Zhishang Technology”, „Informații despre companie” și„Cazuri de livrare a echipamentelor”.

Dacă doriți să calculați configurația în funcție de material, lățimea benzii și capacitatea de producție planificată, puteți trimitecerințele proiectului, care vor fi confirmate ulterior de echipele de inginerie și vânzări.

WhatsApp E-mail
WhatsApp +86 13713137075 Codul QR WhatsApp

Faceți clic pe buton sau scanați codul QR pentru a iniția direct o conversație

Consultații prin WeChat Codul QR WeChat

Scanează codul de bare pentru a adăuga WeChat, apoi apasă butonul pentru a copia numărul