Hur mycket kostar en trumvärmeöverföringsmaskin? Prisguide för 2026, uppdelad efter trummans specifikationer, arbetsbredd och automatiseringskonfiguration
Datum för granskning av anbudet:3 november 2026 Anbudetsgiltighetstid:till och med 31 december 2027
Baspriser:Baspriserna i renminbi för de tre typiska konfigurationerna i detta dokument är27 000 yuan, 74 500 yuan respektive 133 000 yuan. Omräknat enligt den medelkurs för renminbi som Kinas valutahandelscentrum offentliggjorde den 3 november 2026 på uppdrag av Kinas centralbank, 1US-dollar = 6,7150 renminbi, motsvarar detta cirka4 020 US-dollar, 11 090 US-dollar respektive 19 810 US-dollar(avrundat till närmaste 10 US-dollar).
Offertgrund:Beloppen i US-dollar är referensvärden för omräkning vid läsning av artikeln; officiella offerter baseras på beloppen i US-dollar, växelkursen och betalningsvillkoren som anges i offert och kontrakt. Priserna inkluderar tillämpliga skatter och avgifter inom Kina, men exkluderar importtull, importmoms, konsumtionsskatt, tullklareringsavgifter samt övriga lokala skatter och avgifter i destinationslandet. Exportorder inkluderar förpackning i trälådor, men exkluderar internationella fraktkostnader, transportförsäkring och installation på plats.
Utbildning och garanti:Utbildningstjänsterna är kostnadsfria; om en ingenjör från Shangshi Technology skickas till kundens anläggning debiteras kostnader för resor, visum, lokala transporter, kost och logi samt tjänster på plats separat. Garantiperioden för hela maskinen är 1 år, och livstidsgaranti samt underhållsstöd tillhandahålls. Det specifika garantiskyddet, slitagedelar, skador orsakade av mänsklig felaktighet samt fall av force majeure regleras enligt de garantidokument som medföljer maskinen och avtalet.
”Hur mycket kostar en trumvärmeöverföringsmaskin?” Det finns inget generellt svar som inte tar hänsyn till konfigurationen. Smala instegsmodeller och breda industrimodeller skiljer sig avsevärt åt vad gäller trumdiameter, effektiv arbetsbredd, uppvärmningsstruktur samt konfiguration för spårkorrigering och upp- och avrullning, vilket gör att inköpspriset och produktionskostnaden per enhet inte kan jämföras direkt.
I denna artikel användstre typiska konfigurationsofferter från Dongguan Zhishang Technology Co., Ltd. (Zhishang) per den 3 november 2026som exempel för att illustrera hur trumdiameter, effektiv arbetsbredd och automatiseringskonfiguration påverkar budgeten. Dessutom redovisas skatter, förpackning, fraktkostnader, installation, utbildning och garantivillkor tydligt i ett sammanhang.

Referenspriser för tre typiska konfigurationer år 2026
I tabellen nedan visas baspriset i renminbi tillsammans med det omräknade priset i US-dollar, vilket underlättar budgeteringen för utländska inköpare. Produktionshastigheten i tabellen används för jämförelse av konfigurationer och produktionskapacitet; den faktiska produktionskapaciteten påverkas fortfarande av tyg, mönster, temperatur, spänning, frekvensen av orderbyten, driftstopp och andelen godkända produkter, och kan därför inte direkt likställas med den faktiska leveransvolymen under en hel dag.
| Konfigurationsnivå | Grundpris i RMB | Referenspris i US-dollar | Valsdiameter | Effektiv arbetsbredd | Uppvärmning och automatiseringskonfiguration | Produktionshastighet | Typiska användningsområden |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Startpaket för smala bredder | 27 000 yuan | Cirka 4 020 USD | 200 mm | 1 300 mm | Oljeuppvärmning; spårkorrigering och avskiljningsanordning som standard | ca 30–50 meter/timme | Små partier tyg, skräddarsydda gardiner, smala band och provtryck |
| Medelstor helautomatisk konfiguration | 74 500 yuan | Cirka 11 090 USD | 610 mm | 1 800 mm | Dubbel oljevärme; automatisk spårkorrigering och separering | ca 220–280 meter/timme | Sportklädesmaterial, hemtextilier, flagg- och reklamtyg i medelstora till stora volymer |
| Konfiguration för breda banor | 133 000 yuan | Cirka 19 810 USD | 1 000 mm | 2 000 mm | Dubbel oljevärme; helautomatisk spårkorrigering och separering | ca 1 000–1 200 meter/timme | Breda sängkläder, stora flaggtyger och stora kontinuerliga exportorder |
Hastighetskontroll:Konfigurationen 200 × 1 300 mm anges med 30–50 meter/timme enligt aktuellt projekt; Hastigheter, valsdiameter och effektiv bredd för 610 × 1800 mm och 1000 × 2000 mm harjämförts med produktparametrarna för ZS-BD. Hastigheterna i tabellen används för jämförelse av konfigurationer och produktionskapacitet och motsvarar inte den faktiska leveransvolymen under en hel dag efter avdrag för förvärmning, orderbyte, kontroll, rengöring och oväntade driftstopp. Vid beräkning av dagsproduktion kan man hänvisa tillberäkningsmetoden för daglig produktionskapacitet för trumöverföringsmaskiner.
Vad ingår och vad ingår inte i offerten?
| Punkt | Omfattning av denna offert | Måste bekräftas vid inköp |
|---|---|---|
| Utrustning och standardkonfiguration | Enligt nivåerna i tabellen och den slutgiltiga konfigurationslistan | Modell, trumdiameter, effektiv bredd, spänning och medföljande tillbehör |
| Skatter och avgifter inom Kina | Inklusive tillämpliga skatter och avgifter i Kina | Fakturatyper, skattesatser och hantering av exportskatter |
| Förpackning i trälåda för export | Inkluderar | Förpackningsmetod, märkning och lastnings- och lossningsvillkor på bestämmelseorten |
| Internationella fraktkostnader och transportförsäkring | Ingår inte | Handelsvillkor, destinationshamn, försäkringsomfattning och transportmetod |
| Importavgifter i destinationslandet | Ingår inte | Importtull, mervärdesskatt, punktskatt och tullklareringsavgifter, enligt bekräftelse från tullmyndigheten på bestämmelseorten och speditören |
| Installation och driftsättning på plats | Ingår inte | Installationsomfattning, förhållanden på plats, ingenjörens resekostnader och offert |
| Utbildning | Utbildningstjänsterna är kostnadsfria | Fjärrutbildning eller utbildning på plats hos kunden; resekostnader och serviceavgifter för ingenjörens besök hos kunden debiteras separat |
Nivå 1: En grundläggande konfiguration för smala banor till ett pris av cirka 4 020 USD
Denna nivå motsvarar en baskonfiguration på 27 000 RMB och passar tryckerier, tillverkare av skräddarsydda gardiner eller fabriker för smalvävda produkter som redan har stabila småserieorder och som vill minska beroendet av extern bearbetning och leveranstider. Värdet ligger inte i att sträva efter högsta hastighet, utan i att med en relativt låg investering bygga upp en kontrollerbar produktionskapacitet för små serier.
Konfigurationen inkluderar spårkorrigering och separeringsanordning, vilket minskar behovet av manuellt ingripande vid kantavvikelser samt vid separeringen av papper och tyg efter överföringen. För att avgöra om den verkligen är lämplig för produktion bör man först testa maskinen med huvudtyget och typiska mönster. Om ordervolymen på lång sikt ligger under cirka 30 meter per timme kan enhetskostnaden – efter att avskrivningar, elkostnader, förbrukningsmaterial och arbetskraft har summerats – bli högre än vid utkontrakterad tillverkning.
Nivå 2: En medelstor, helautomatisk konfiguration för cirka 11 090 USD
Den medelstora konfigurationen motsvarar 74 500 RMB och använder 610 mm-valsar och en effektiv arbetsbredd på 1 800 mm. Värmesystemet har uppgraderats till en dubbelskiktad oljetemperaturstruktur och är samtidigt utrustad med automatisk spårkorrigering och separering. Den passar bättre för beställningar av kläder, hemtextilier och reklammaterial som kräver kontinuerlig produktion, har en måttlig frekvens av orderbyten och ställer krav på färgstabilitet mellan olika batcher.
Den dubbla oljetemperaturstrukturen bidrar till att minska värmeförlusterna och förbättra temperaturjämnheten på valsarnas yta. Den specifika energibesparingen beror på maskinmodell, isoleringsstruktur, inställd temperatur, produktionstakt och omgivningsförhållanden på plats, och en fast procentandel kan inte tillämpas direkt utan hänsyn till testförhållandena. Vid inköp bör leverantören ombes att tillhandahålla testresultat under samma förhållanden, och de faktiska testresultaten från provkörningen ska vara avgörande.

Nivå 3: Bredformat industriell konfiguration för cirka 19 810 USD
Konfigurationen för breda banor motsvarar 133 000 RMB och använder 1 000 mm-valsar samt en effektiv arbetsbredd på 2 000 mm. Den är avsedd för breda sängkläder, stora flaggtyger och exportorder som kräver kontinuerlig drift. Större bredd samt kraftfullare uppvärmning, drivsystem och ramkonstruktion gör att utrustningen kan hantera bredare banor och mer intensiva produktionsscheman, förutsatt att ordervolymen kontinuerligt kan upprätthålla drifttiden.
Om företaget huvudsakligen tillverkar smala band, små tygstycken eller skräddarsydda beställningar med frekventa orderbyten, kommer den outnyttjade bredden på bredbandsutrustningen inte att omsättas till intäkter, utan fortsätter istället att generera avskrivningar och energiförbrukning. Innan inköp bör man beräkna de effektiva driftstimmarna utifrån den faktiska orderstrukturen, istället för att enbart basera beslutet på utrustningens maximala bredd och högsta hastighet.
Hur definieras garanti, utbildning och kundservice?
| Tjänster | Policy | Kostnader och villkor |
|---|---|---|
| Garanti för hela maskinen | 1 år | Det specifika garantins omfattning fastställs enligt de garantidokument som medföljer produkten samt avtalet |
| Livstidsgaranti och underhållsstöd | Tillhandahålls | slitdelar, skador orsakade av mänsklig påverkan, transportskador samt force majeure-situationer regleras enligt avtalet och tillämpliga ansvarsbestämmelser |
| Utbildningstjänster | Kostnadsfritt | Själva utbildningen är kostnadsfri; kostnader för resor till platsen, visum, transport, kost och logi samt service på plats debiteras separat |
| Installation och driftsättning | Ovanstående offert omfattar inte | Kan offereras separat beroende på destinationsland, förhållanden på plats och ingenjörens resplan |
| Leverans av reservdelar | Tillhandahålls på lång sikt | Den specifika reservdelslistan, priserna och leveranstiderna fastställs enligt bekräftelsen från kundtjänsten |
Utländska kunder bör före inköpet klargöra utrustningsnummer, felbeskrivning, videor och foton, spännings- och gasförsörjningsförhållanden på plats samt reservdelsversion. Vid problem som rör värme-, hydraulik- eller elsystem bör en ingenjör först göra en bedömning; utför inte demontering eller modifiering på egen hand utan bekräftelse.
Vilka uppgifter ligger till grund för dessa priser och parametrar?
För att underlätta kontrollen för inköpsansvariga har informationen i detta dokument delats in i fyra kategorier:
- Prisuppgifter:Baspriserna 27 000, 74 500 och 133 000 RMB, verifierade av Zhishang Technologys säljteam den 3 november 2026.
- Valutakursuppgifter:Den kinesiska valutahandelscentralens mittkurs för renminbi den 3 november 2026, 6,7150 renminbi per 1 US-dollar.
- Tekniska uppgifter:Produktens tekniska parametrar på webbplatsen, dokumentation över typiska kundkonfigurationer samt erfarenheter från faktisk drift i fabriken.
- Serviceinformation:1 års garanti på hela enheten, livstidsgaranti och underhållsstöd, kostnadsfri utbildning samt policy om att kostnader för service på plats debiteras separat.
De priser som anges i denna artikel är referenspriser för typiska konfigurationer och utgör inte marknadsstatistik för alla leverantörer, alla länder eller alla konfigurationer. Vid faktisk inköp måste utrustningens omfattning, skatter och avgifter, förpackning, transport, installation, utbildning och ansvar efter försäljning jämföras på samma grunder.
Vad påverkar trumdiametern respektive den effektiva arbetsbredden?
Valsens diameter avgör värmekontaktförhållandena. Ju större diameter, desto längre är kontaktlängden mellan tyget och valsen, vilket vid övriga lika förhållanden ger utrymme för högre driftshastigheter; den faktiska hastigheten begränsas dock även av värmeeffekt, tygtjocklek, överföringstid, spänning och kylningsförhållanden, varför produktionskapaciteten inte kan bedömas enbart utifrån valsens diameter.
Den effektiva arbetsbredden avgör vilken materialbredd som kan hanteras vid ett och samma tillfälle.Exempelvis bör 610 × 1 800 mm tolkas som en valsdiameter på cirka 610 mm och en effektiv arbetsbredd på 1 800 mm, inte som en ”1 800 mm bred vals”. Arbetsbredden bör anpassas till storleken på de vanligaste beställningarna; att blint välja bredare utrustning ökar andelen oanvänd yta, energiförbrukningen och avskrivningarna på utrustningen.
Varför skiljer sig priserna så mycket trots att det är samma typ av valsvärmeöverföringsmaskin?
- Valsdiameter och effektiv arbetsbredd:Dessa faktorer påverkar direkt materialförbrukningen, maskinens storlek, uppvärmningsytan och tillverkningskostnaden.
- Uppvärmningssystem:En- eller dubbelskiktad oljeuppvärmning, temperaturregleringsmetod, värmeisoleringskonstruktion och temperaturjämnhet påverkar alla priset.
- Automatiseringskonfiguration:Spårkorrigering, spänningskontroll, automatisk separering, avrullning, upprullning, dubbla arbetsstationer och versionen av styrsystemet påverkar alla konfigurationskostnaden.
- Spänning och exportkonfiguration:Olika länders spänningsstandarder, elektriska komponenter, certifierings- och dokumentationskrav måste bekräftas separat.
- Tjänsteomfattning:Om trälådor, internationella fraktkostnader, installation, utbildning, reservdelar och garantins omfattning ingår måste detta anges punkt för punkt i offerten.
Omvandla utrustningspriset till en avkastningslogik
När man jämför utrustning bör man inte enbart titta på inköpspriset. En mer effektiv metod är att beräkna den totala kostnaden per meter eller per produkt, inklusive avskrivning av utrustningen, elkostnader, sublimeringsbläck, transferpapper, gummidukar, arbetskraft, underhåll, kassationsgrad och effektiv drifttid. Elpriser, arbetskostnader och orderpriser varierar kraftigt mellan olika regioner, vilket innebär att återbetalningstiden för samma utrustning kan skilja sig avsevärt mellan olika länder.
För beräkningsmetoder avseende avskrivningar, förbrukningsmaterial och regionala arbetskraftskostnader, läs vidare i avsnittet omberäkning av återbetalningstiden för sublimeringsvalsmaskiner. Om du behöver kontrollera specifika konfigurationer ytterligare kan du se de tekniska parametrarna för ZS-BD-valsmaskinen eller bläddrabland produktkategorierna för sublimeringsvalsmaskiner.
Sex uppgifter som rekommenderas att ha till hands innan du begär en offert
- Tygets sammansättning, gramvikt, ytbehandling och huvudsaklig bredd.
- Mönsterstorlek, färgkomplexitet, önskad färgbeständighet och godkännandekriterier.
- Planerad daglig produktionsvolym, enkel- eller dubbelskiftsschema samt frekvens för byten mellan olika uppdrag.
- Spänning, frekvens, luftkälla och tillgängligt installationsutrymme på plats.
- Målland, handelsvillkor samt om förpackning i trälådor krävs.
- Konkret omfattning av installation, utbildning, reservdelar och kundservice.
Först efter att denna information har lämnats kan leverantören presentera jämförbara konfigurationsförslag. Endast offerter med samma utrustnings- och tjänsteomfattning är meningsfulla för en direkt jämförelse.
Vanliga frågor
Varför anges både priser i renminbi och US-dollar i artikeln?
RMB är basvalutan för den här jämförelsen, medan USD är ett referensbelopp som omräknats enligt den kinesiska centralbankens mittkurs för RMB den 3 november 2026. Eftersom valutakurserna kan förändras gäller de USD-belopp, valutakurser och betalningsvillkor som anges i offert och kontrakt vid den formella upphandlingen.
Vad är den huvudsakliga skillnaden mellan konfigurationerna på 4 020 USD och 11 090 USD?
Skillnaden ligger inte bara i bredden, utan även i valsarnas diameter, uppvärmningsstrukturen, automatiseringsgraden, ramens storlek och stabiliteten i kontinuerlig produktion. Om beställningen kräver en stabil timproduktion och en bredare bearbetningsbredd är den medelstora konfigurationen oftast ett bättre val; om ordervolymen är mindre kan instegskonfigurationen sänka den initiala investeringen.
Hur väljer man mellan 610 mm och 1 000 mm trumma?
Man bör i första hand ta hänsyn till bredden på de vanligaste beställningarna och den effektiva drifttiden, snarare än att enbart jämföra valsarnas diameter. En 610 mm-vals passar för beställningar av vanliga klädtyger, sportkläder och hemtextilier; en 1 000 mm-vals passar bättre för breda sängkläder, stora reklamplakat eller beställningar som kräver produktion av flera banor parallellt.
Ingår frakt, installation och utbildning i offerten?
Priset i detta erbjudande inkluderar tillämpliga skatter och avgifter inom Kina samt exportförpackning i trälåda, men exkluderar internationella fraktkostnader, transportförsäkring, importskatter och avgifter i destinationslandet samt installation på plats. Utbildningstjänsterna är kostnadsfria; om en ingenjör från Shangshi Technology skickas till kundens anläggning debiteras kostnader för resor, visum, transport, kost och logi samt tjänster på plats separat.
Vad innebär garanti respektive livstidsgaranti?
Garantiperioden för hela maskinen är 1 år, samtidigt erbjuds livstidsgaranti och underhållsstöd. Garantins omfattning, slitdelar, skador orsakade av mänsklig felaktighet, transportskador och force majeure regleras enligt de specifika villkoren i de medföljande garantidokumenten, konfigurationslistan och avtalet.
Hur länge gäller offerten?
Dessa tre referensofferter granskades den 3 november 2026 och gäller till och med den 31 december 2027. Om råvarupriser, valutakurser, elektriska specifikationer, transportkostnader eller kundens behov förändras kan den formella offerten komma att justeras i enlighet med den nya konfigurationen.
Beskrivning av data, granskning och kommersiell information
Uppgifter och metod:Priserna i renminbi i detta dokument härrör från Zhishang Technologys tre nivåer av typiska konfigurationsofferter daterade den 3 november 2026. Beloppen i US-dollar har omräknats enligt den dagliga mittkursen för renminbi samma dag. De tekniska parametrarna har sammanställts utifrån produktinformation på webbplatsen, typiska kundkonfigurationer och erfarenheter från fabriksdriften. Produktionshastigheterna i tabellen anges enligt produktparametrar och aktuella tekniskt bekräftade värden; den faktiska produktionskapaciteten beror på kundens tyg, mönster, processparametrar och protokoll från provkörningar på plats.
Innehållsgranskning:Zhishang Technologys utrustnings- och processteam.Senast uppdaterad:3 november 2026.
Kommersiell information:Denna artikel publiceras av Zhishang Technology, tillverkare av trumvärmeöverföringsutrustning. Priser och konfigurationer härrör från företagets eget offertssystem och utgör inte en oberoende utvärdering från tredje part. Läsaren bör kontrollera konfigurationen mot sina egna ordervillkor och bekräfta de slutgiltiga villkoren genom en formell offert och ett kontrakt.
Om Zhishang Technology
Dongguan Zhishang Technology Co., Ltd. har sedan 1997 bedrivit verksamhet inom värmeöverföringsutrustning. 2003 etablerades en fabrik i Humen, Dongguan, och utrustningen har exporterats till flera länder och regioner. Företaget erbjuder hjälp med val av utrustning, provtryck, installation och utbildning, leverans av reservdelar samt kundsupport. Mer information finnsunder Om Zhishang Technology, företagsinformation och leveransfall.
Om du behöver beräkna konfigurationen utifrån tyg, bredd och planerad produktionskapacitet kan duskicka in dina projektkravså att våra teknik- och säljteam kan bekräfta dem ytterligare.